Noutăți

Invitații și cadouri 16-07-2018 4959

Cărți în loc de flori la nuntă: o alternativă modernă

Cărți în loc de flori la nuntă: o alternativă modernă

Pe lângă o casă confortabilă și alte atribute materiale la care visează orice cuplu tânăr, împătimiții de cărți mai au un vis: acela de a avea o bibliotecă mare, cu fel de fel de cărți.

De curând, cărțile au devenit o alternativă la florile specifice oricărui eveniment, care în afară de faptul că dau foarte bine în poze, nu sunt practice, ofilindu-se și devenind inutile destul de repede. Majoritatea florilor rămân prin restaurante, se reîmpart și prea puține ajung în casa familiei nou formate. 

De aceea, multe cupluri aleg o altă opțiune de dar la nuntă - cărți în loc de flori.

...

Cât timp pierzi de fiecare dată când trebuie să cumperi flori pentru o nuntă, mai ales atunci când ți s-au dat peste cap programările la coafor și cosmetică, astfel încât de multe ori ajungi chiar fără flori la nuntă, doar pentru că nu te-ai putut organiza mai bine? Ai prefera să te scutești de efortul ăsta și să poți oferi o carte care va putea modela un caracter, poate chiar o familie?

Soluția oferirii cărții e senzațională. O familie, temelia căreia e pusă pe educație, nu are cum să nu fie una fericită. La alegerea cărții pentru miri, tematicile pot acoperi toate nevoiele oricărui cititor, de la cărți pentru creșterea copiilor la romane și nuvele, la poezie, la cărți de dezvoltare personală ori chiar istorie sau ghiduri de călătorie. Ar fi chiar o soluție la multe probleme matrimoniale - e vorba de a-i trezi spiritual pe tineri și de a le da mijloacele de care au nevoie pentru a-și contura cadrul familiei.

...

Într-un fel apreciezi un buchet de flori când nu ai nicio floare în casă și te face să te simți specială, într-un alt fel apreciezi zeci de buchete de flori pe care nu ai fizic unde să le păstrezi pentru a le admira. Dar un raft de cărți… astea nu se ofilesc și poți să revii la ele să le citești ori de câte ori vrei, poți și doar să mergi să le admiri cum stau și așteaptă cuminți să fie luate de pe raft și citite. Și cum te ispitesc fiecare în felul ei să o ridici prima și să nu o uiți pe raft. E un început frumos pentru tânăra familie, pentru dezvoltarea ei spirituală, culturală și personală.

Dacă încă nu v-ați definitivat toate detaliile nunții voastre, gândiți-vă serios la a include în invitațiile de nuntă remarca: Vă rugăm să aduceți cărți în loc de flori pentru a pune temelia bibliotecii familie noastre. 

...

Sursa: citesc.blog.

logo

Nu rata cele mai noi postări de pe Marry.md Te invităm să ne dai un LIKE pe pagina noastră de Facebook

Marry-tă-te cu noi!